Подання річного звіту з єдиного соціального внеску для підприємців на загальній системі оподаткування. Лист ПФУ від 29.02.2012 №4889/03-30
Пару місяців тому я написав дві дуже спірні статті, в яких був наведений приклад розрахунку річної суми єдиного соціального внеску для підприємців на загальній системі оподаткування. Хто не читав, читаємо: Як підприємцю на загальній системі оподаткування розрахувати суму річного єдиного соціального внеску «за себе»? та До чого призводять збитки у певних місяцях в цілях розрахунку річного ЄСВ та ПДФО для підприємця на загальній системі оподаткування?. У цих статтях можна ознайомитися з основними принципами розрахунку ЄСВ для ФОПів загальносистемників.
Статті викликали багато неоднозначних коментарів. Воно й не дивно, адже в них я використав найбільш «фіскальний» підхід до порядку визначення суми ЄСВ, яка підлягає до сплати за результатами року. Якщо коротко, то в тому разі, коли у деяких місяцях року підприємець на загальній системі отримував збитки, то сума річного єдиного соціального внеску виходила дуже велика та база нарахування ЄСВ була значно більшою ніж база оподаткування для податку на доходи фізичних осіб, зазначена у річній декларації про майновий стан та доходи. Такий результат отримувався за рахунок того, що збиткові місяці не зменшували прибуткові.
До 1 квітня 2012 року (граничний строк подання річного звіту з ЄСВ) залишилося декілька днів і ось з’явився лист Пенсійного фонду від 29.02.2012. №4889/03-30, який ставить крапку у цьому питанні. Кому не хочеться його шукати, я його виклав на форумі Лист ПФУ від 29.02.2012. №4889/03-30. Хоча лист датується 29 лютого, в інтернеті він з’явився буквально на днях.
Як розподілити суму чистого доходу по місяцям для розрахунку річної суми ЄСВ?
Доцільно навести основні тези листа:
- Обчислення річної суми ЄСВ здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій.
- Сума чистого доходу за рік у річному звіті з єдиного соціального внеску повинна відповідати сумі чистого оподатковуваного доходу, заявленого у річній податковій декларації.
- Фізична особа підприємець на загальній системі оподаткування самостійно розподіляє по місяцях суму чистого доходу, заявлену у річній декларації з ПДФО.
- У графі 3 таблиці 1 додатка 5 «Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини» самостійно відображається сума доходу в розрізі кожного місяця року, в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ.
Тобто для заповнення звіту з ЄСВ, ФОП на загальній системі не повинен орієнтуватися на фактичні розміри чистого доходу по місяцях, які відображені у книзі обліку доходів та витрат. Достатньо взяти річний чистих дохід та розподілити його по місяцях самостійно. Звісно, при цьому не слід пам’ятати, що відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону «Про єдиний соціальний внесок» від 08.07.2010 №2464-VI, нарахована сума ЄСВ повинна бути не менше мінімального страхового платежу за місяць, в якому отримано дохід. Також, не треба забувати про оптимізацію єдиного соціального внеску.
Висновок
Ситуація зі збитками підприємців на загальній системі оподаткування для цілей розрахунку річної суми єдиного соціального внеску вирішилась позитивно. Підприємці можуть не звертати увагу на збитки, які вони отримали в деяких місяцях на протязі звітного року, оскільки Пенсійний фонд дозволив самостійно розподіляти суму річного чистого доходу по місяцям. Погано лише те, що такий довгоочікуваний лист ПФУ з’явився лише за декілька днів до настання граничного строку для подання річного звіту з ЄСВ для підприємців на загальній системі оподаткування.
За матеріалами: Блог про бухгалтерський облік