24 листопада 2010 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого – А.А. Бабіша
при секретарі – Н.М. Яренко
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові справу за позовом ОСОБА_1 до Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2, відкрилась спадщина, про прийняття якої позивачка подала заяву до державної нотаріальної контори та отримала свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок з господарськими та побутовими надвірними будівлями та спорудами, о днак отримати в позасудовому порядку право власності на земельну ділянку на території Гребінківської селищної ради вона не може, так як оригінал Державного акту на право приватної власності на вказану земельну ділянку втрачений. У зв’язку з цим позивачка змушена була звернутися до суду за захистом свого права власності.
Позивачка в судове засідання не з’явилась, до суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, заявлений позов підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, до суду надіслав заяву, в якій просив розглядати справу у його відсутності, позов визнав.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до положень ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 Кодексу.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно із Свідоцтвом про смерть, виданим виконкомом Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за № 60 (а.с. 8).
Відповідно до Свідоцтва про народження, виданого Гребінківською селищною радою Васильківського району Київської області, позивачка є дочкою ОСОБА_2 (а.с. 6).
Як вбачається із Свідоцтва про право на спадщину за законом спадкоємицею після смерті ОСОБА_2 є її дочка, ОСОБА_1 (а.с. 10).
Таким чином, судом достовірно встановлено, що позивачка є спадкоємицею першої черги за законом після смерті ОСОБА_2, а тому має право спадкування на все належне їй на час смерті майно.
Однак, у зв’язку з втратою Державного акту на земельну частку (пай) на території Гребінківської селищної ради, який підтверджує право власності померлої ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку, а, отже, і право позивачки на її спадкування, остання позбавлена можливості реалізувати своє спадкове право. У видачі їй дублікату вказаного державного акту на ім’я ОСОБА_2 позивачка отримала відмову відповідача, так як на померлих громадян дублікати державних актів не видаються.
Із дослідженої в судовому засіданні копії Державного акту серії РЗ № 322096 вбачається, що на підставі рішення Гребінківської селищної ради від 4 травня 2001 року № 61 ОСОБА_2 була передана у власність на території Гребінківської селищної ради земельна ділянка (пай № 487) площею 3,92 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 7).
Таким чином, в судовому засіданні було встановлено, що вказана вище земельна ділянка належала на праві приватної власності померлій ОСОБА_2, однак Державний акт на неї було втрачено. Оскільки відповідно до ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент смерті, а тому видати дублікат втраченого Державного акту на ім’я померлої є неможливим, так само як і видати позивачці Свідоцтво про право спадкування за законом на це спадкове майно без оригіналу правовстановлюючого документу. У зв’язку з цим, втрата Державного акту на спірну земельну ділянку, не може бути перешкодою для здійснення спадкових прав позивачкою, яка має право на спадкування вище зазначеного майна ОСОБА_2 як спадкоємиця першої черги за законом.
За таких обставин, враховуючи визнання позову відповідачем, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову та визнання за позивачкою право власності в порядку спадкування на земельну ділянку, розташовану на території Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області.
На підставі наведеного, керуючись ч. 4 ст. 25, ч.1 ст.328, ст.ст. 1223, 1261, ч. 3 ст. 1268 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 15, 60, 174, 212-214 ЦПК України ,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 3,92 га на території Гребінківської селищної ради, пай № 487 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії РЗ № 322096, виданого Гребінківською селищною радою 19.11.2001 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 477.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.